nadané dieťa

Nadané dieťa a nerovnomerný vývin

Možno aj vy máte doma dieťa, ktoré sa javí ako nadané? Ale pozorujete, že v určitých schopnostiach zaostáva?

Može ísť o nerovnomerný vývin.

Tieto deti môžu mať obsiahle znalosti v určitých smeroch, ale robí im problém napr. poznať farby. Alebo nevedia sa naučiť číselný rad. Majú problém zopakovať krátku vetu. Môže im robiť problémy rozdeliť slovo na slabiky, vyčleniť prvú a poslednú hlásku v slove, nezvládajú hláskovú analýzu a syntézu slov, robí im problém rozlíšiť dlhú a krátku slabiku v slove.

Veľkú úlohu tu zohráva aj výška nadania, ktorá tieto poruchy môže prekrývať. Dieťa to stojí veľa úsilia. A tak častokrát nadanie ustupuje do pozadia a dieťa sa stáva priemerným.

Nadané deti sú známe svojou hyperaktivitou, ktorá pripomína prejavy ADHD syndrómu. Deti s ADHD sú impulzívne, nepozorné, neobsedia, nevedia si zorganizovať veci ani čas, vykrikujú, nedokážu vyčkať, kedy príde na nich rad.

Kontaktujte odborníka a pomôžte dieťaťu rozvíjať jeho slabé stránky, aby jeho nadanie nezaniklo. Predškolský vek je na to vhodný, pretože dieťa sa v tomto období najrýchlejšie vyvíja.

Ak chcete vedieť o príprave dieťaťa na školu viac, stiahnite si eBook

eBook: Čo by malo dieťa vedieť pred nástupom do 1. ročníka

  • Chceli by ste, aby vaše dieťa zažívalo v škole úspech od prvého dňa?
  • Chceli by ste vedieť, či je Vaše dieťa na školu pripravené?
  • Chceli by ste vedieť, ako vášmu dieťaťu môžete konkrétne pomôcť, aby tomu tak bolo?

V eBooku nájdete praktické tipy a 16 jednoduchých cvičení pre rodičov, ktoré si s vašim dieťaťom ľahko spolu prejdete a vedome sa s ním môžete na školu pripraviť.

0
rodičov si už stiahlo tento ebook
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje sú u mňa v bezpečí a použijem ich výhradne pre účely spracovania pre účely spracovania tohto komentára. Osobné údaje spracovávam v súlade s Nariadením EÚ GDPR a Zákona č.18/2018, podrobnosti o svojich právach sa dozviete v zásadách o spracúvaní osobných údajov na mojej webovej stránke.