Prve dni v skolskych laviciach za nami

Prvé dni v školských laviciach za nami

Tento článok je určený pre rodičov prváčikov, ale aj pre rodičov detí predškolákov.

Prvé dni v školských laviciach majú    prváčikovia  za sebou. Prvotné nadšenie opadáva. Teraz nastáva realita. Tempo v preberaní učiva je čoraz

rýchlejšie a jednotlivé nároky na plnenie úloh si budú vyžadovať od žiaka stále viac pozornosti a sústredenosti. Učivo bude nadväzovať na seba. Dieťa pri takomto tlaku začína zlyhávať.

Zvlášť vtedy, ked jeho sluchové vnímanie nie je dostatočne rozvinuté.

V čítaní môže mať problém spojiť hlásky do slabiky napr. M – A, MA a neskôr slabiky do slov. A tak nastáva dvojité čítanie.

Pri písaní diktátov vynecháva písmenká, zabúda písať dĺžne, alebo ich dáva nesprávne.

Aby sme sa tomu vyhli, tak mu môžeme pomôcť aj v čase, ked už navštevuje prvý ročník.

Jednoduchými krokmi dokážeme rozvinúť jeho sluchové vnímanie. A tak sa vyhneme týmto problémom. Ak už  nastali, tak ich správnym nácvikom dokážeme odstrániť.

Táto metodika je veľmi užitočná pre deti, ktoré v reči nerozlišujú mäkké a tvrdé spoluhlásky L – Lˇ, D – Ď, T – Ť, N – Ň. Toto býva častý problém detí, ktoré napr. začali neskôr rozprávať. Nám, rodičom, sa môže zdať takéto rozprávanie aj ako zábavné a často ho po dieťati opakujeme. Takúto chybu pozorujem vo svojom okolí pomerne často.

Rodič by sa nemal rozprávať s dieťaťom maznavo a opakovať takéto nesprávne rozprávanie. Dieťa si takúto nesprávnu reč dokáže veľmi dobre zafixovať. V školskom veku to už bude veľký problém.

Ak dieťa už dlhšie časové obdobie takto rozpráva, tak by ste mali spozornieť. Dieťa sa to s väčšou pravdepodobnosťou už samo neodnaučí.

Ale ak budeme rozvíjať jeho sluchové vnímanie, tak dieťa sa naučí svoju reč počúvať a začne si uvedomovať svoju nesprávnu výslovnosť.

Ak chcete vedieť o príprave dieťaťa na školu viac, stiahnite si eBook

eBook: Čo by malo dieťa vedieť pred nástupom do 1. ročníka

  • Chceli by ste, aby vaše dieťa zažívalo v škole úspech od prvého dňa?
  • Chceli by ste vedieť, či je Vaše dieťa na školu pripravené?
  • Chceli by ste vedieť, ako vášmu dieťaťu môžete konkrétne pomôcť, aby tomu tak bolo?

V eBooku nájdete praktické tipy a 16 jednoduchých cvičení pre rodičov, ktoré si s vašim dieťaťom ľahko spolu prejdete a vedome sa s ním môžete na školu pripraviť.

0
rodičov si už stiahlo tento ebook
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje sú u mňa v bezpečí a použijem ich výhradne pre účely spracovania pre účely spracovania tohto komentára. Osobné údaje spracovávam v súlade s Nariadením EÚ GDPR a Zákona č.18/2018, podrobnosti o svojich právach sa dozviete v zásadách o spracúvaní osobných údajov na mojej webovej stránke.