Čaká už aj na vás zápis do školy?

Čaká už aj na vás zápis do školy?

Termín zápisu detí do 1. ročníka sa blíži. Rodič dieťaťa predškoláka sa teší, ale má aj zároveň obavy, či jeho prváčik bude v škole úspešný.

U každého dieťaťa je pripravenosť na zahájenie povinnej školskej dochádzky iná. Medzi deťmi v tomto období bývajú aj dosť značné rozdiely. Niektoré deti sú pomalšie, niektoré rýchlejšie. Niektoré deti sú pozornejšie, u iných je pozornosť oslabená. Niektoré deti dokonca už vedia čítať.

Aktivita je u detí tiež rozdielna. 

Niektoré deti sú rýchlejšie, ba až hyperaktívnejšie, ale opakom sú deti hypo-aktívne. Tieto deti na zadané úlohy potrebujú viac času, často nestíhajú v porovnaní s ostatnými dokončiť úlohy v danom čase.

Negatívnym dôsledkom takéhoto prostredia býva:

  • dieťa často plače
  • nechce ísť ráno do školy
  • môže bývať chorľavejšie
  • sťažuje si na bolesť hlavy
  • je veľmi citlivé
  • bojí sa pani učiteľky, len čo trošku zvýši hlas.

Som presvedčená, že rodič dokáže vypozorovať predpoklady svojho dieťaťa už v predškolskom veku. 

Je veľa možností, ako im s prípravou pomôcť. Nie, nechcem tým povedať, aby ste ich nebodaj učili čítať, ale všímajte si, či dieťa v niektorých zručnostiach nezaostáva.

Napríklad má problém naučiť sa básničky? Alebo nedokáže zopakovať po vás jednoduchú vetu? Možno mu robí problém zapamätať si číselný rad od 1 do 5, alebo do 10. Alebo má problém sluchovo rozlíšiť prvú a poslednú hlásku v slove…

Často sa stretávam s tým, že ani rodič sa nevie v tomto prostredí zorientovať, pretože je to jeho prvé dieťa a takúto skúsenosť nemal kde získať.

A preto by som chcela prehovoriť ku vám, rodičom.

Neváhajte požiadať o pomoc odborníka v tejto oblasti. Nič s tým nepokazíte. Nečakajte, že sa to upraví samo.

Pomôžte ste svojim budúcim prváčikom, pomôžte im kvalitne sa pripraviť  na školu. Nepodceňujte to. Nečakajte na to, kedy dieťa začne odmietať chodiť do školy, alebo tam bude chodiť s donútením a s plačom.

A začať môžete tým, že si vyskúšate niektoré cvičenia, ktoré nájdete v mojom ebooku zdarma „Čo by malo vedieť dieťa pred nástupom do prvého ročníka“.

Ak chcete vedieť o príprave dieťaťa na školu viac, stiahnite si eBook

eBook: Čo by malo dieťa vedieť pred nástupom do 1. ročníka

  • Chceli by ste, aby vaše dieťa zažívalo v škole úspech od prvého dňa?
  • Chceli by ste vedieť, či je Vaše dieťa na školu pripravené?
  • Chceli by ste vedieť, ako vášmu dieťaťu môžete konkrétne pomôcť, aby tomu tak bolo?

V eBooku nájdete praktické tipy a 16 jednoduchých cvičení pre rodičov, ktoré si s vašim dieťaťom ľahko spolu prejdete a vedome sa s ním môžete na školu pripraviť.

0
rodičov si už stiahlo tento ebook
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje sú u mňa v bezpečí a použijem ich výhradne pre účely spracovania pre účely spracovania tohto komentára. Osobné údaje spracovávam v súlade s Nariadením EÚ GDPR a Zákona č.18/2018, podrobnosti o svojich právach sa dozviete v zásadách o spracúvaní osobných údajov na mojej webovej stránke.