Ako sa postaviť „Poruche pozornosti – ADD“

ADD (skratka anglického Attention Deficit Disorder = porucha nedostatku pozornosti)

Aj vášmu dieťaťu bola diagnostikovaná porucha pozornosti? A vy neviete, ako mu pomôcť? Čo to vlastne je porucha pozornosti?

Niektoré deti sú príliš aktívne, neposedné, nedajú sa udržať, konajú impulzívne a nepremyslene. Iné deti sú naopak spomalené, malátne, zahľadené, málo aktívne, neorganizované a roztržité.  Pre obe tieto skupiny detí sú spoločným menovateľom ťažkosti v organizácii pozornosti. Tieto deti si nevedia plánovať a kontrolovať  svoje aktivity.

Uvedené ťažkosti sa dajú vypozorovať u dieťaťa už v predškolskom veku. Nástupom do školy  tieto deti nedokážu správne plniť príkazy učiteľa, nevypočujú si zadania do konca, rozptyľujú sa a sú nepozorné počas vyučovania. Každým dňom zažívajú neúspech, ktorý u nich znižuje motiváciu učiť sa. A tak sa z dieťaťa stáva neúspešný žiak.

Trénovanie pozornosti sa dá robiť rôznymi spôsobmi.

Jedným so spôsobov ako zlepšiť pozornosť, je práca s číselným radom.

Chápanie číselného radu je základ matematických predstáv.

Príklad číselného radu: Dajte dieťaťu úlohu aby narátalo od 1 do 5. Ak to zvláda tak nech naráta od 1 do 10. Ak zvláda narátať od 1 do 10, tak skúste či zvládne aj číselný rad od 10 do 1.

Dieťa tak trénuje pozornosť a zároveň si osvojuje číselný rad. Postupne tak nadobúda znalosti o množstve a poradí a fixuje vzťah medzi počtom a číslom.

Takto pracovať s dieťaťom môžete už od 5 rokov.

Ak chcete vedieť o príprave dieťaťa na školu viac, stiahnite si eBook

eBook: Čo by malo dieťa vedieť pred nástupom do 1. ročníka

  • Chceli by ste, aby vaše dieťa zažívalo v škole úspech od prvého dňa?
  • Chceli by ste vedieť, či je Vaše dieťa na školu pripravené?
  • Chceli by ste vedieť, ako vášmu dieťaťu môžete konkrétne pomôcť, aby tomu tak bolo?

V eBooku nájdete praktické tipy a 16 jednoduchých cvičení pre rodičov, ktoré si s vašim dieťaťom ľahko spolu prejdete a vedome sa s ním môžete na školu pripraviť.

0
rodičov si už stiahlo tento ebook
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje sú u mňa v bezpečí a použijem ich výhradne pre účely spracovania pre účely spracovania tohto komentára. Osobné údaje spracovávam v súlade s Nariadením EÚ GDPR a Zákona č.18/2018, podrobnosti o svojich právach sa dozviete v zásadách o spracúvaní osobných údajov na mojej webovej stránke.