ako-pomoct-dietatu-ked-mu-to-v-skole-nejde/

Ako pomôcť dieťaťu, keď mu to v škole nejde

Nástup dieťaťa do prvého ročníka je náročný. Na určité veci, zvlášť tie, u ktorých sa predpokladá, že ich má dieťa prirodzene rozvinuté, je vyhradený čas len na ich opakovanie.

Ak sa však u dieťaťa tieto schopnosti prirodzene nerozvinuli, môže to byť pre dieťa veľmi náročné.

Častokrát sa problémy začínajú objavovať už pri spájaní hlások do slabík m-a, teda ma, alebo spájaním slabík do slov napr. ma-ma, čiže mama.

Na základe toho, sa začína objavovať dvojité čítanie.

Dieťa si najskôr slovo prečíta ticho pre seba a nahlas prečíta slovo ako celok. Takéto nesprávne čítanie si dieťa častokrát zautomatizuje a nastáva dvojité čítanie.

Ďalším náročným krokom pre dieťa, ktoré nemá dostatočne rozvinuté  sluchové vnímanie, je rozlíšenie dlhej a krátkej samohlásky a-á. A tak dochádza k zamieňaniu dlhých a krátkych samohlások.

Neskôr začína nesprávne rozlišovanie mäkkej a tvrdej spoluhlásky l-ľ.

A tak dieťa robí veľa chýb v písaní a čítaní, na základe čoho dieťa nadobúda negatívny postoj ku škole.

Pomáhajte svojim deťom už v preškolskom období. V rámci hry deľte slová na slabiky (vytlieskavaním). Pýtajte sa na akú hlásku sa začína dané slovo. Nechajte dieťa vymenovať slová na určitú hlásku.

Takéto rozvíjanie dieťaťa môžete robiť v rámci hry.

Ak už vaše dieťa nastúpilo do školy, tak nezúfajte. Takýto nácvik môžete robiť aj počas prvého ročníka. Veľmi mu tým pomôžete.

Môže sa stať, že porucha bude ťažšia a vaše dieťa bude potrebovať odbornejšiu pomoc. Neváhajte vyhľadať odborníka, ten vám s tým pomôže.

Ak chcete vedieť o príprave dieťaťa na školu viac, stiahnite si eBook

eBook: Čo by malo dieťa vedieť pred nástupom do 1. ročníka

  • Chceli by ste, aby vaše dieťa zažívalo v škole úspech od prvého dňa?
  • Chceli by ste vedieť, či je Vaše dieťa na školu pripravené?
  • Chceli by ste vedieť, ako vášmu dieťaťu môžete konkrétne pomôcť, aby tomu tak bolo?

V eBooku nájdete praktické tipy a 16 jednoduchých cvičení pre rodičov, ktoré si s vašim dieťaťom ľahko spolu prejdete a vedome sa s ním môžete na školu pripraviť.

0
rodičov si už stiahlo tento ebook
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje sú u mňa v bezpečí a použijem ich výhradne pre účely spracovania pre účely spracovania tohto komentára. Osobné údaje spracovávam v súlade s Nariadením EÚ GDPR a Zákona č.18/2018, podrobnosti o svojich právach sa dozviete v zásadách o spracúvaní osobných údajov na mojej webovej stránke.